Czasami młodzi ludzie mówią zaufanym osobom: „Gdy się potnę, zaraz przestawiam się na „tryb opiekuńczy” i mogę czerpać przyjemność z pielęgnowania swych ran.”, „Gdy pielęgnuję swe oparzenia, to czuję, że mam powód kochać siebie, jak bym mówiła sobie: Dobrze, już dobrze”.
Jakim motywem dokonywania samouszkodzeń kierują się te osoby? Jak można pomóc im i ich rodzinom? Co powinni robić rodzice, nauczyciele, wychowawcy, aby zapobiegać samouszkodzeniom i próbom samobójczym wśród młodzieży? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w ramach proponowanego szkolenia.
PROGRAM
- Samouszkodzenie jako zachowanie instrumentalne.
- Objawy towarzyszące samouszkodzeniom i próbom samobójczym.
- Źródła samouszkodzeń.
- Funkcje samouszkodzeń i prób samobójczych.
- Sposoby udzielania pomocy i wsparcia.
- Model działań profilaktyki samobójstw.
Szkolenie będzie uzupełnione analizą psychologiczną trzech przypadków prób samobójczych dokonanych i niedokonanych. Słuchacze zapoznają się z treścią opinii psychologiczno-sadowych i, w ramach dyskusji, dokonają odpowiedzi na pytania:
- Czy osoba badana ujawnia cechy osobowości suicydalnej. Jeżeli tak, to jakie?
- Jakie czynniki ryzyka i chroniące przed kolejnymi próbami samobójczymi ( a nawet ryzyka samobójstwa dokonanego) wymieniono(wskazano) w analizowanej opinii psychologicznej?
Szkolenie odbywać się będzie w formie on-line, w wymiarze 8h dydaktycznych.
PROWADZĄCY

dr Małgorzata Sitarczyk – Dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Biegły sądowy w zakresie psychologii.
Doświadczenie akademickie: Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Psychologii UMCS, aktualnie adiunkt w Lubelskiej Akademii WSEI. Stała współpraca naukowo-dydaktyczna z UAM i Humanitas. Działalność szkoleniowa w ramach Fundacji i2.
Doświadczenie zawodowe: Wieloletni nauczyciel psychologii i pedagogiki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Do 2004 roku psycholog w Zespole Diagnostycznym Schroniska dla Nieletnich w Dominowie. Od 1986 roku stała współpraca z Pracownią Testów Psychologicznych PTP w ramach badań standaryzacyjnych, normalizacyjne i walidacyjnych narzędzi diagnostycznych (Test Matryc Ravena wersja Standard, Kolorowa i wersja komputerowa, Skala Dojrzałości Umysłowej Columbia, Międzynarodowa Skala Wykonaniowa LEITERA, Testy APIS (P) i APIS (Z), Inwentarz Inteligencji Emocjonalnej, Kwestionariusz Kompetencji Społecznych (KKS), Kwestionariusza Osobowości NEO-Ffi i NEO-PIR oraz Test REYA, BENDER i BENTON, Test Sortowania Kart z Wisconsin, nowej wersji WAIS(R)-PL, Sytuacyjne Test Menedżerski (LJI)). Od 2000 roku stały biegły sądowy w zakresie psychologii z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.
DLA KOGO?
Szkolenie adresowane jest do nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, studentów oraz osób zainteresowanych pracą z dziećmi
TERMIN, KOSZT I WPŁATY
Termin: 13.05.2025, godz. 09:00 – 15:00
Koszt szkolenia to: 199 zł
Tytuł przelewu: Webinar Samouszkodzenia i próby samobójcze młodzieży, imię i nazwisko uczestnika.
Nr rachunku: 18 1140 1094 0000 2027 6900 1101
Termin zgłoszeń: 07.05.2025
FORMULARZ REJESTRACYJNY
Lubelska Akademia WSEI informuje, że przysługuje Pani/Panu dostępu do treści swoich danych, usuwania oraz ich poprawiania i przenoszenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu, aktualizacji ograniczenia przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia sprzeciwu an dalsze ich przetwarzanie. W sprawach spornych przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne jednakże niezbędne do realizacji procesu rekrutacji i kształcenia. Wyjaśnień w sprawach związanych z danymi osobami udziela Inspektor Ochrony Danych Lubelskiej Akademii WSEI p. Leszek Gońka, e-mail iod@wsei.lublin.pl