Czym jest TUS (trening umiejętności społecznych)?
TUS to forma pracy z grupą, gdzie poprzez systematyczne ćwiczenie umiejętności społecznych młodzi ludzie uczą się konstruktywnie funkcjonować w grupie i dobrze czuć się z rówieśnikami. W trakcie tego procesu młodzież nabywa umiejętność komunikowania się, słuchania siebie i innych, wyrażania swoich emocji i potrzeb w bezpieczny sposób, zadawania pytań. Trenują stawianie granic, asertywne zachowania bez używania przemocy, rozwiązywanie konfliktów. Poprzez ćwiczenia, modelowanie, odgrywanie sytuacji i otrzymywanie informacji zwrotnych młodzi ludzie odkrywają swoje mocne i słabe strony. Zyskują bezpieczną przestrzeń do refleksji nad zachowaniem swoim i innych osób. Uczą się jak korzystać z zasobów i utrwalają właściwe wzorce zachowań. Są bardziej pewne siebie i zadowolone z tego, jak wyglądają ich relacje z innymi. Trening staje się impulsem do wprowadzania zmian w codziennym życiu.
TUS skierowany jest do młodych osób, które chcą lepiej funkcjonować w gronie rówieśników, poradzić sobie z nieśmiałością, lepiej kontrolować złość lub po prostu rozwinąć umiejętności społeczne w różnych obszarach. Zapraszamy uczniów klas 4 i 5 lub 6, 7 i 8 szkoły podstawowej.
Grupy dostosowane są do wieku uczestników; bierzemy także pod uwagę doświadczenia i możliwości poznawcze młodych ludzi. Trening prowadzony jest przez dwóch prowadzących. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut.
Jeśli się zdecyduję - jak to wszystko będzie wyglądać?
- Pierwszym etapem uczestnictwa w grupie jest spotkanie specjalisty prowadzącego trening z rodzicem (lub obydwojgiem rodziców) i dzieckiem. Spotkanie ma na celu diagnozę potrzeb dziecka i rozmowę o celach uczestnictwa w treningu. To czas, kiedy można zadawać pytania, rozwiać wątpliwości, wspólnie zastanowić się, jak poradzić sobie z tym, co może być trudne. Rodzice wraz z dzieckiem podejmują decyzję o udziale lub rezygnacji z treningu. Zgłoszenie się nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do grupy.
- Zakwalifikowani uczestnicy biorą udział w cotygodniowych spotkaniach. Przez 90 minut wspólnie uczymy się od siebie i ćwiczymy umiejętności społeczne. Przewidzianych jest 25 spotkań. Nasze spotkania odbywają się w małych grupach do 8 osób.
- Spotkanie podsumowujące na zakończenie spotkań obejmujące: rozmowę indywidualną prowadzącego z dzieckiem oraz wspólną rozmowę dziecka, rodzica i prowadzącego. To czas na dodatkową informację zwrotną o zauważonych wysiłkach i postępach oraz analizę postawionych sobie celów. Rodzic otrzyma wskazówki do dalszej pracy z dzieckiem.
Wszystkie formy pracy odbywają się w Akademickim Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii przy ul. Projektowej 4.
DLA KOGO?
- Dzieci i młodzież klas 4 i 5 szkoły podstawowej lub 6, 7 i 8 szkoły podstawowej
PROWADZĄCA
Aleksandra Kata – ukończyła psychologię o specjalności psychoprofilaktyka na Uniwersytecie im. Marii Curie – Skłodowskiej oraz studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki i wczesnego wspomagania. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Ukończyła I stopień szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, szkolenia z zakresu dramy, ruchu rozwijającego, pracy metodami poznawczo-behawioralnymi. Realizatorka i współtwórczyni programów profilaktycznych. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w wieku przedszkolnym, szkolnym i licealnym oraz wspiera rodziców i wychowawców. Pracowała w świetlicach socjoterapeutycznych, poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest psychologiem szkolnym. Jako instruktor harcerski nabrała przekonania, że wszystko to, co się przeżyje i doświadczy, jest lepsze od tego, o czym się tylko usłyszy.
KIEDY?
wrzesień 2024 – październik 2024 – rekrutacja
listopad 2024 – czerwiec 2025 – zajęcia treningowe
czerwiec 2025 – spotkania podsumowujące z prowadzącymi
GDZIE?
Akademickie Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii przy ul. Projektowej 4
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Przez formularz zgłoszeniowy poniżej.
Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego skontaktuje się z Państwem osoba prowadząca trening aby ustalić termin pierwszego spotkania.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt z biurem Akademickiego Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii pod nr telefonu: 81 749-32-20 lub e-mail: centrum.psychologiczne@wsei.lublin.pl
KOSZT
Spotkanie indywidualne kwalifikujące dziecko do grupy (75 minut): 140 zł
Jedno spotkanie grupowe: 75 zł
Spotkanie podsumowujące (75 minut): 140 zł
Koszt całościowy: 2 155 zł
Dane do wpłat
Tytuł przelewu: Konsultacja psychologiczna TUS lub Zajęcia grupowe TUS – imię nazwisko dziecka, miesiąc, za który jest wpłata
Nr rachunku: 18 1140 1094 0000 2027 6900 1101
FORMULARZ REJESTRACYJNY
Lubelska Akademia WSEI informuje, że przysługuje Pani/Panu dostępu do treści swoich danych, usuwania oraz ich poprawiania i przenoszenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu, aktualizacji ograniczenia przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia sprzeciwu an dalsze ich przetwarzanie. W sprawach spornych przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne jednakże niezbędne do realizacji procesu rekrutacji i kształcenia. Wyjaśnień w sprawach związanych z danymi osobami udziela Inspektor Ochrony Danych Lubelskiej Akademii WSEI p. Leszek Gońka, e-mail iod@wsei.lublin.pl